Recenzje

[ 1..5 ] [ > ]

Masaż na co dzień

Krótkie zabiegi antystresowe i rozluźniające, małe sesje pobudzające i dodające energii, dłuższe zabiegi, masujące poszczególne fragmenty ciała.

Zdrowie,Zwyciężyć znaczy przeżyć. 20 lat później

Pierwszą wersję tej książki Aleksander Lwów, jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów i alpinistów, napisał dwadzieścia pięć lat temu. Z czasem stała się ona klasykiem gatunku. Pisał dla zwykłych ludzi, którzy kochają góry i podziwiają tych, którzy rzucają im wyzwanie. Autor pisze o przyjaciołach, znajomych i partnerach, wspomina najsławniejszych alpinistów i himalaistów-jakże często już nieżyjących. Do minimum ogranicza opisy karawan, zakładania baz, budowania obozów wysokościowych, rozwieszania poręczówek i temu podobne szczegóły.

bialystok.naszemiasto.pl, Szczęsny Artur Jan; 2018-06-21System Białoruś

W tym roku planując wakacje, doszłam do wniosku, że warto w końcu pojechać tam, gdzie się jeszcze nie było, realizując tym samym jakieś swoje małe marzenia. Ponieważ jestem zwolennikiem aktywnego wypoczynku, wybrałam sobie kierunek Białoruś. Jednak ze względów osobistych niestety w tym roku nigdzie zagranicę nie pojadę, ale plan wyjazdu na wschód dalej jest aktualny i pewnie w przyszłym roku go zrealizuję. Nie mniej z chęcią przeczytałam o ostatniej dyktaturze europejskiej.

System Białoruś to książka opisująca przede wszystkim dojście do władzy ostatniego europejskiego dyktatora. Chociaż patrząc realnie na dzisiejszy układ sił i ponowną wygraną Władimira Putina w Rosji, to myślę, że z dyktaturami Europa swojego romansu jeszcze nie skończyła. Aleksander Łukaszenka do władzy dochodził od najniższych stopni w administracji państwowej. Skończył studia na kierunku historia i mógł zostać, podobnie jak ja, zwykłym nauczycielem historii. Jednak nie takie były jego ambicje. Wychowywał się w biednej, białoruskiej rodzinie, w której ciągle brakowało wszystkiego. Nic więc dziwnego, że już jako młody chłopak marzył o tym, żeby pokazać światu, że stać go na więcej.

Z książki Andrzeja Poczobuta dowiemy się między innymi, że jego ambicją było odtworzenie Związku Radzieckiego i chciał nawet stanąć na jego czele. O mały włos a tak by się stało, ale widząc, co się w Mińsku święci, rządzący wówczas w Rosji prezydent Borys Jelcyn postanowił namaścić na swojego następcę Władimira Putina. I tak patrząc z perspektywy czasu można śmiało stwierdzić, że był to wybór między przysłowiowym młotem a kowadłem. Chociaż z drugiej strony imperialne zapędy Łukaszenki oraz młodzieńcza porywczość, która pozostała w nim na długo, mogłaby się bardzo źle skończyć dla Europy i świata.

Porównując to, co opisywał Andrzej Poczobut w 2013 roku, kiedy pisał swoją pracę, a to, czego jesteśmy świadkami dzisiaj, wyraźnie pokazuje, że Białoruś się zmienia. Sam jej przywódca musiał zrozumieć miejsce w szeregu, a wydarzenia z bratniej Ukrainy z 2014 roku unaoczniły Łukaszence konsekwencje wojowania z Rosją.

Dzisiaj Białoruś otwiera się na turystów i trzeba śmiało to powiedzieć, że jest to kraj bardzo bezpieczny. Cały terror stosowany jest przez władzę pod adresem obywateli, natomiast dla turystów i świata zewnętrznego Białoruś jest bardzo przyjaźnie nastawiona. Miłośnicy ziemniaków musieli dojrzeć do świadomości, że będąc jednym z największych producentów tego warzywa i tak świata nim nie zdominują, natomiast turyści europejscy szukają ciszy i dzikiej natury, która w Białorusi jest na wyciągnięcie ręki.

Polecam Wam lekturę książki przed wakacyjnymi wojażami. A nóż widelec zdecydujecie się na wyjazd do naszych wschodnich sąsiadów. Myślę, że go nie pożałujecie :)

http://malinowskak.blogspot.com, Katarzyna MalinowskaInsight. Droga do mentalnej dojrzałości

Michał Pasterski od 10 lat zgłębia i praktykuje psychologię i wiedzę o ludzkim mózgu. Jest autorem jednego z najpopularniejszych w Polsce blogów na temat rozwoju osobistego i edukacji. W ciągu ostatnich 8 lat napisał ponad 350 artykułów, które czyta więcej niż milion osób rocznie. Jest założycielem Life Architect, firmy zajmującej się projektowaniem i tworzeniem alternatywnych narzędzi edukacyjnych. Na początku 2016 roku założył Fundację Świadoma Edukacja, której celem jest promowanie alternatywnych form nauczania i wspieranie dzieci z ograniczonym dostępem do edukacji. Obecnie zajmuje się tworzeniem nowego modelu szkoły, z którego chce uczynić powszechną na całym świecie alternatywę dla obecnego systemu oświaty (z psychologią jako głównym filarem programu nauczania). O czym jest jego najnowsza publikacja?

„Mentalna dojrzałość to stan głębokiej równowagi psychicznej, zdrowego samowsparcia i wolności od autodestrukcyjnych nawyków naszego umysłu. To samoświadomość prowadząca do zrozumienia swojej natury, a także odwaga do życia w zgodzie ze sobą. To również otwartość na swój świat wewnętrzny i gotowość do spojrzenia w najgłębsze zakamarki własnej psychiki. Droga do stanu mentalnej dojrzałości jest fascynującą podróżą do wnętrza siebie (...). Insight to metoda, dzięki której przejdziesz przez ten proces samodzielnie, krok po kroku. Swoją przygodę zaczniesz od uspokajania chaotycznego umysłu i wglądu w swój świat wewnętrzny. Następnie nauczysz się wsłuchiwać w głos intuicji, tak aby móc odnajdywać w sobie odpowiedzi na najważniejsze pytania. Zdobędziesz też umiejętność nawiązywania dialogu z różnymi częściami własnej osobowości i poznasz cały zestaw praktycznych narzędzi do systematycznej pracy nad sobą”. Czy udało mi się osiągnąć dojrzałość mentalną z pomocą autora?

Wcześniej nie słyszałam nawet o tej metodzie, więc do lektury podeszłam z zainteresowaniem, ale również z obawą. Nie byłam pewna, czy zrozumiem to, co chce mi przekazać autor. Na szczęście udało nam się dogadać. Michał Pasterski uświadomił mi, w jaki sposób otaczający mnie świat wpływa na moje życie. Nawet nie byłam świadoma tego, że tkwię w niektórych utartych społecznie schematach. Nie powiem, że jest mi z tym dobrze. Autor zwrócił mi także uwagę na to, jakie korzyści może przynieść świadome słuchanie muzyki. W życiu bym na to nie wpadła, ale muszę przyznać mu rację.

Ta książka to nie tylko teoretyczne wywody. Znajdziecie w niej praktyczne i dość proste do wykonania ćwiczenia. Ja mam za sobą kilka z nich i kiedy znajdę więcej czasu, postaram się zrobić wszystkie. Póki co mi się to nie udało.

Choć autor opowiadał o rzeczach, o których wcześniej nie miałam zbyt wielkiego pojęcia, zrozumiałam go. Nieco bałam się konfrontacji z tą książką, ale wiem, że niepotrzebnie. To porządnie napisany poradnik. Michał Pasterski dokładnie przemyślał każde słowo. Pisze w taki sposób, że zachęca do dokonywania zmian i osiągnięcia mentalnej dojrzałości. Właśnie takiej publikacji mi było trzeba. Praktycznej, a nie takiej, w której znajdę powtarzane przez wielu formułki. Jestem pod wrażeniem.

Ostatnimi czasy dość ostrożnie podchodzę do tego typu książek. Parę razy się nacięłam i nigdy nie wiem, czego mogę się spodziewać. Publikację autorstwa Michała Pasterskiego mogę spokojnie polecić wszystkim tym czytelnikom, którzy interesują się psychologią i szukają dla siebie czegoś praktycznego. Nie powinniście raczej być rozczarowani spotkaniem z filozofią tego autora.

Sztukater.pl, Pani MTrening mentalny biegacza. Jak utrzymać motywację

Wspaniała lektura na wiosnę :-)! Zarówno dla tych, którzy właśnie otwierają lub otwarli już sezon biegowy albo dla tych, którzy zamierzają dopiero rozpocząć przygodę z tym sportem.

W zasadzie na każdym etapie uprawiania biegania motywacja jest niezmiernie ważnym elementem treningu. Obojętnie bowiem czy będzie to pierwszy bieg, a może i nawet tylko spacer. Może to być też kolejny trening z założonych. Za każdym razem musimy czuć w sobie "to coś" by chciało nam się założyć adidasy i pomknąć czy to na bieżni czy po okolicznych alejkach.

Jeff Galloway jest znanym popularyzatorem biegania. Jego metoda to przeplatanie biegu i marszu. Według niego pozwala to osobom w każdym wieku, także o każdej wadze na przynajmniej bezpieczny i powolny trucht (oczywiście można to robić też w bardzo szybkim tempie). A jak wiadomo nawet taka forma ruchu nie tylko, że potrafi zachęcić do bardziej intensywnych ale także już sama w sobie jest bardzo fajną formą aktywności. Książka "Trening mentalny biegacza" to kolejna jego autorstwa. Tym razem mowa właśnie o królowej naszej psychiki (w zakresie wielu rzeczy :-) czyli o motywacji. Jak wspomniałam jest to nieodłączny element każdego treningu lub startu. Zawsze ale to zawsze nadchodzi moment gdy trzeba pokonywać swoje słabości, wewnętrzną lub fizyczną inercję. Wiem doskonale sama jak nieraz jest trudno zmusić się do wyjścia z domu albo jak to bywa gdy w połowie biegu dopada nas zmęczenie i zwątpienie czy uda się ukończyć. Galloway zna także doskonale te sytuacje. Dlatego książka poświęcona jest wyłącznie motywacji. Znajdziecie w niej w zasadzie odpowiedzi lub porady na prawie każdy aspekt. Zarówno począwszy od podjęcia samej decyzji o wyjściu na bieżnię lub do parku, a skończywszy na realistycznej ocenie czy mimo bólu dobiegniemy do mety. Według niego jednym z głównych zagrożeń w życiu biegaczy to zbyt wygórowane założenia odnośnie celów. Stresy dnia codziennego, zmęczenie po pracy czy znużenie wykonywanymi planami biegowymi także się dokładają do zamykania się w sobie i rezygnacji z treningu. A wystarczy często tylko odrobinę zmienić nastawienie lub po prostu rozłożyć sobie wszystkie sprawy na pomniejsze elementy. Wtedy mamy poczucie, że przynajmniej wiemy, że coś na dręczy lub męczy. I możemy chociażby zastanowić się jak to rozwiązać, a nie tylko rezygnować z aktywności fizycznej w imię "świętego spokoju". Nawet krótki bieg dostarczy nam energii, polepszy przepływ krwi i po prostu da nam lepsze samopoczucie.

Ponieważ jest to książką Jeffa Gallowaya więc wszystkie wskazówki odnośnie treningów, sprawdzania własnej kondycji i układania planów biegowych są podporządkowane jego metodzie marszobiegu. Zostały tutaj zawarte także wskazówki dotyczące diety, przygotowań do startu, regeneracji, kontuzji, oceny bólu itd. Jednak nadrzędnym jest temat motywacji. Dlatego też właśnie można przeczytać jakie Galloway stosuje słowa - klucze pomocne przy długich biegach. Jakie są metody wizualizacji. Możemy też przeczytać o sportowcach, którzy inspirują autora. Również poznać osoby, które dzięki bieganiu zyskały dodatkowy sens życia.

"Trening mentalny biegacza" to świetny poradnik motywacyjny. Nawet jeśli nie stosujecie metody marszobiegu Gallowaya to i tak uważam, że warto ją przeczytać. Motywacja to nasza chęć wewnętrzna do osiągniecia jakiegoś celu. Może nim być również tylko lepsze samopoczucie. A bieganie jednym ze środków by to osiągnąć. Polecam serdecznie wszystkim biegającym!

www.pasza.blox.pl, Agnieszka Pater[ 1..5 ] [ > ]