"Psychologia dla bystrzaków. Wydanie II" -- recenzje:
Wiele razy, kiedy odwiedzałam księgarnie, napotykałam różnego rodzaju książki z serii "dla bystrzaków", jednak dopiero teraz bliżej przyjrzałam się jednej z nich i zostałam pozytywnie zaskoczona!
 
Jestem pedagogiem, a pedagogika jest nierozerwalnie związana z takimi dziedzinami wiedzy, jak socjologia czy psychologia... Przyznam Wam szczerze, że kocham ten pedagogiczno-psychologiczny świat, więc z dużym zapałem zabrałam się do lektury Psychologii dla bystrzaków!

Po 5 latach studiów i wielu godzinach spędzonych nie tylko na zajęciach, ale również nad różnego rodzaju książkami bałam się, że wiele informacji z tej pozycji nie będzie dla mnie niczym nowym... Na szczęście byłam w błędzie! Okazuje się, że w książce znajdziemy naprawdę dużo wiedzy! Moim zdaniem jest ona swoistym vademecum psychologicznym, gdyż opowiada o wszystkim tym, co najistotniejsze. Dzięki Psychologii dla bystrzaków jesteśmy zatem w stanie poznać podstawy psychologii, a jeżeli któreś zagadnienie nas szczególnie zainteresuje - znaleźć informacje w publikacjach omawiających dany problem znacznie dokładniej... Dzięki temu książka spełnia wiele celów jednocześnie – prezentuje, czym się zajmuje psychologia, uczy oraz (tak jest w moim przypadku) pomaga usystematyzować wiedzę i odświeżyć sobie niektóre informacje.

Moim zdaniem ta książka przyda się dosłownie każdemu, gdyż pozwala lepiej zrozumieć otaczający nas świat! Dowiemy się więcej o stresie, inteligencji, emocjach, przyczynach różnych zachowań, chorobach psychicznych i tysiącach innych rzeczy, będących podstawą ludzkiej egzystencji.
 
Psychologia dla bystrzaków opowiada również o wielu najważniejszych eksperymentach psychologicznych. Niektóre są naprawdę szokujące.

Wielką zaletą książki jest również prosty i zrozumiały język, pozbawiony nadmiernej ilości profesjonalnej nomenklatury. Dzięki temu książkę zrozumie dosłownie każdy i każdy nauczy się z niej czegoś o sobie i innych. Atutem są także obrazki, które znacznie ułatwiają zrozumienie niektórych informacji. Książkę muszę również pochwalić za dużą przejrzystość – mam tutaj na myśli nie tylko szczegółowy spis treści, ale również to, że wiele rzeczy jest opisanych w punktach, każdy rozdział poprzedza informacja o tym, czego się z niego dowiemy, a na marginesach pojawiają się czasem ikony, które zwracają uwagę na najistotniejsze informacje. To wszystko sprawia, że książka jest najzwyczajniej w świecie wygodna i przyjemna w odbiorze.

Cieszę się, że ta książka trafiła w moje ręce! Polecam ją z całego serca, gdyż może Wam ułatwić funkcjonowanie w skomplikowanym świecie ludzkich relacji… Jestem przekonana, że jeśli tylko zaczniecie tę lekturę, to będziecie chcieli uzupełnić swoją wiedzę o nowe informacje i już zawsze będziecie inaczej patrzeć na drugiego człowieka.

nauka-to-tez-sztuka.blogspot.com


Spotkałam się kiedyś z powiedzeniem, że psychika ludzka to najbardziej egzotyczna dżungla na świecie. Pełna jest ona tajemniczości, nieodkrytych obszarów oraz niezwykle trudnych do rozwiązania zagadek. Prawdopodobnie z tego powodu wielu ludzi próbuje zgłębić jej tajniki, aby wiedzieć więcej. Spróbowałam i ja.

Jako całkowity laik w tej dziedzinie postanowiłam sięgnąć po podręcznik zatytułowany "Psychologia dla bystrzaków". Okładka sugerowała, że dowiem się, jak zrozumieć własne emocje i zachowania, jak wyjaśnić ludzkie działania i procesy myślowe oraz jak odkryć, o co tak naprawdę chodzi w psychologii. Nie zawiodłam się.

Bez wątpienia mogę stwierdzić, że po lekturze "Psychologia dla bystrzaków" czuję się bogatsza. Bogatsza o nową wiedze, nowe spojrzenia, nowe pomysły. Nie ulega również wątpliwości, że Adam Cash, który jest autorem tego podręcznika, potrafi rozmawiać z ludźmi. Nawet na kartkach papieru wprowadza elementy dialogu z czytelnikiem. Opowiada o interakacjach ludzkich, jednocześnie wprowadzając je w życie.

We wstępie informuje nie tylko o zamyśle publikacji, ale również opisuje znaczenie poszczególnych ikon występujących na dalszych stronach. Spotkać tu możemy ikonę "Sprawdź na sobie" – miejsca oznaczone w ten sposób oznaczają eksperymenty, w których królikami doświadczalnymi będziemy my sami; ikonę przedstawiającą tarczę strzeleckę z napisem "Wskazówka" - obok niej znajdować się będą informacje przydatne w życiu codziennym; ikonę przedstawiającą bombę – w ten sposób autor oznacza informacje, które powinien przyswoić przyszły student psychologii; ikonę z ręką opatrzoną napisem "Zapamiętaj" – wskazuje ona podsumowanie rozdziału oraz ikonę przedstawiającą sylwetkę człowieka z adnotacją "Uwaga techniczna", która oznacza fragmenty wykraczajace poza podstawy.

Całość podzielona jest na 6 części i 20 rozdziałów. Część I to wstęp do psychologii. Dowiemy się w nim do czego służy psychologia, jaki jest sens ludzkiego działania, poznamy podstawy psychologii oraz najpopularniejsze metateorie: biologiczną, psychoanalityczną/psychodynamiczną, behawioralną, poznawczą, humanistyczną i egzystencjalną, socjokulturową, feminizm oraz posmodernizm. Część II skupia się na działaniu mózgu i funkcjonowaniu układu nerwowego. Zawiera ona nie tylko szczegółowe informacje, ale również rysunki opatrzone stosownymi podpisami poszczególnych części. Ponadto czytelnik poznaje różne stany świadomości, fazy snu oraz formy energii. Część III poświęcona jest myśleniu, czuciu i działaniu. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wielkim darem jest zdolność myślenia i jak jej utrata wpłynęłaby na nasze życie. Autor pokazuje więc koncepcje myślenia, skupiając się na mniejszych elementach, takich jak pamięć, podejmowanie decyzji, inteligencja czy język. Razem z nim czytelnik odkrywa istotę swoich działań oraz dowiaduje się dlaczego tak ważna jest motywacja. Poznaje typy miłości opierające się na różnych poziomach namiętności, przywiązania i intymności. Ponadto w części tej przedstawione są procesy uczenia na przykładzie eksperymentów Iwana Pawłowa badających mechanizm ślinienia się psów, badań Edwarda Thorndike'a przeprowadzanych na kotach oraz zachowań szczurów obserwowanych przez B.F. Skinnera. Niezwykle ciekawa część IV wprowadza czytelnika w świat Sigmunda Freuda. Jego genialne teorie oraz koncepcje przedstawiona są w bardzo przystępny sposób, więc zapadają w pamięć. W rozdziałach przypisanych do tej części poruszany jest także aspekt identyfikacji oraz tożsamości osobistej i społecznej. Adam Cash opierając się na badaniach naukowców m.in. tłumaczy jak wygląda kształtowanie się samooceny, przedstawia model funkcjonowania rodziny, charakteryzuje style przywiązania oraz analizuje zachowanie człowieka w kręgu rodziny i przyjaciół. Cztytając kolejne stronice czułam się jak obserwator zachowań międzyludzkich oraz mogłam z dystansem spojrzeć na siebie i swoje otoczenie. Przedostatnia V część skupia się na ocenie stanu psychicznego, testach psychologicznych oraz przebiegu terapii. Dzięki temu poznajemy rodzaje terapii, które ostatecznie mają się przyczynić do zmiany myślenia oraz dowiadujemy się jak walczyć ze stresem. Ostatnia część VI jest swoistym dekalogiem, który zawiera 10 wskazówek pomagajacych zachować zdrowie psychiczne oraz wykazem 10 dobrych filmów psychologicznych. Przyznam, że bardzo spodobał mi się ten pomysł.

Z uwagi na to, że proces rozwoju psychologicznego zaczyna się w momencie poczęcia, autor "Psychologii dla bystrzaków" nie tylko zaznajamia nas z psychologią dorosłych, ale opisuje także przebieg ciąży i analizuje rozwój płodu. Pokazuje, jak wygląda rozwój psychologiczny dzieci, nastolatków i dorosłych oraz uświadamia z jakimi zmianami jest on związany. Pozycja ta jest więc uniwersalną lekturą dla osób w każdym wieku. Spodoba się tym, których interesuje zachowanie ludzkie w codziennych sytuacjach.

abcZdrowie.pl; Grupa Wirtualna Polska Katarzyna Łukijaniuk


“Psy­cholo­gia dla bystrza­ków” to książka, która w łatwy, przys­tępny sposób pozwala Ci poz­nać tajniki ludzkiego umysłu, zrozu­mieć emocje i zachowa­nia, zarówno własne jak i innych ludzi w Twoim otoczeniu.

Dlaczego sięgnęłam po tę książkę? Od dawna intere­suję się zagad­nieni­ami z dziedziny psy­chologii, zagłębiam się w tem­atykę sposobów myślowych człowieka, mowy ciała i badań psy­cho­log­icznych. Jakiś czas temu pisałam na temat “Ekonomii dla bystrza­ków” — książki, która w łatwy sposób przed­stawia pro­cesy eko­nom­iczne. Spodobał mi się sposób przekazu infor­ma­cji przez autorów i postanow­iłam sięgnąć po “Psy­chologię dla bystrza­ków” z tej samej serii. Tym razem również się nie zaw­iodłam. Autorzy nie zawarli w swo­jej książce jedynie “suchych fak­tów”. Postarali się, żeby była ona intere­su­jąca i przy­cią­gała uwagę czytel­nika. Spraw­ili, że nawet osoba, która nie ma poję­cia o psy­chologii, z zain­tere­sowaniem przeczyta wybrane artykuły.. a to wszys­tko dzięki licznym, obra­zowym przykładom, wskazówkom i ciekawostkom.

Co możemy znaleźć w książce? Przede wszys­tkim ważne odkrycia z dziedziny psy­chologii oraz wyjaśnienia doty­czące różnych rodza­jów i celów ter­apii, infor­ma­cje o wza­jem­nym odd­zi­ały­wa­niu na siebie zdrowia psy­chicznego i fizy­cznego, omówie­nie kwestii społecznego wpływu na zachowa­nia indy­wid­u­alne i grupowe a także wskazówki poma­ga­jące zachować zdrowie psy­chiczne. Co ciekawe, w “Psy­chologii dla bystrza­ków” autorzy zamieś­cili przykład­owe testy i kwes­t­ionar­iusze psy­cho­log­iczne oraz metody zadawa­nia właś­ci­wych pytań we właś­ci­wych momen­tach. Zachę­cam do przeczy­ta­nia, szczegól­nie osoby, które intere­sują się zagad­nieni­ami z zakresu psy­chologii. Dzięki tej książce, można nie tylko dowiedzieć się wiele na temat pracy umysłu, ale także poz­nać i zrozu­mieć siebie.

CzytamySobie.pl Anna SzubaJakie zawody chcieliście wykonywać w dzieciństwie? Ja marzyłam o wielkiej scenie, potem o teatrach, ekranach, karierze modelki, ale z wiekiem moje preferencje się zmieniały. W pewnym momencie zdecydowałam, że ciekawie byłoby siedzieć w fotelu naprzeciwko drugiej osoby, słuchając jej problemów i wspólnie starać się je rozwiązywać. Tak, przez długi czas pociągała mnie psychologia. Dalej nie zrezygnowałam z tego pomysłu do końca, ale raczej nie wiążę swojej przyszłości z kozetką. Mimo wszystko, fascynuje mnie ta dziedzina i kiedy tylko mam okazję, na własną rękę dokształcam się i dowiaduję więcej o wszystkim co z nią związane. Na szczęście ludzki mózg skrywa tak wiele tajemnic, że nie trzeba się martwić o nudę przez długi czas.Psychologia to nauka, która interesowała mnie od zawsze. Dostrzegałam coś niesamowitego i tajemniczego w możliwości odkrycia sekretów pracy mózgu. W dobie informacji jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety, ciągle odkładałam to na później, ale z pomocą przyszła mi książka ”Psychologia dla bystrzaków”, która w przystępny sposób prezentuje podstawy psychologii oraz przedstawia podstawowe zagadnienia i pojęcia, które trzeba znać.Czasem chcemy nauczyć się czegoś nowego i choć nie brak nam zapału i motywacji, po prostu nie wiemy jak. Myślałeś kiedyś o nowym języku obcym lub grze na pianinie? Z pewnością jest coś za co chcesz się zabrać, ale ciężko zrobić ten pierwszy krok. W takich przypadkach przydają się gotowe podręczniki czy pomoce, które naprowadzą nas na dobrą drogę, a przede wszystkim pokażą gdzie i jak zacząć. Tak właśnie skonstruowana jest cała seria Dla Bystrzaków, która w niemalże łopatologiczny sposób tłumaczy różne zagadnienia.Ciekawym dodatkiem do książki są materiały na stronie internetowej, niestety dostępne tylko w języku angielskim. Znajdziemy tam kilka mniej lub bardziej przydatnych opcji, m.in. niezwykle trudny test inteligencji i adekwatny test osobowości oraz kilka artykułów, dzięki którym poznamy symptomy uzależnienia od Internetu czy cechy charakteru psychopaty. Są to bardziej smaczki psychologiczne niż konkretne wiadomości, ale bardzo przyjemnie się je czyta.Książka podzielona jest na sześć części: Wstęp do psychologii, gdzie omawiane są najbardziej podstawowe zagadnienia, poznajemy definicję psychologii oraz jej podstawowe rodzaje. To absolutnie niezbędne wiadomości podane w pigułce. Jak działa mózg i reszta ciała - cięższy do przebrnięcia, ale równie ważny dział opisujący mózg, jego funkcje, zmysły, generalnie skupiający się na medyczno-neurologicznym aspekcie psychologii. Myślenie czucie i działanie to nieco inne tematy, w których poznamy już pierwsze eksperymenty, dowiemy się nieco więcej o emocjach, dalej poznając podstawowe zasady tej nauki. Ty, ja i cała reszta to najdłuższy, a zarazem moim zdaniem najciekawszy dział z całej książki. Właśnie tutaj zagłębimy się w psychologię społeczną oraz psychopatologię czyli choroby psychiczne i patologie. Oprócz tego poznamy wiele teorii, eksperymentów, w końcu zrozumiemy o co chodzi z Freudem i kompleksem Edypa. Twoja nowa, lepsza osobowość przedstawia nam podstawy psychoanalizy oraz rodzaje i działanie testów psychologicznych. Dekalogi kończące tę pozycję to ogólne zasady sprzyjające zdrowiu psychicznemu oraz dodatek w postaci 10 filmów psychologicznych wartych obejrzenia - bardzo dobrze sporządzona lista.Układ poszczególnych rozdziałów jest bardzo przejrzysty, dzięki czemu możemy skakać po kolejnych częściach książki, które wydają nam się interesujące, jednocześnie nie tracąc zbyt wiele informacji. Tekst uzupełniony jest licznymi tabelami, punktorami, osobnymi wstawkami, co niesamowicie pomaga w zrozumieniu i ułatwia czytanie. Dzięki pięciu ikonom: sprawdź na sobie, zapamiętaj, ostrzeżenie, wskazówka, uwaga techniczna, mamy szybki przegląd najważniejszych fragmentów i mniej gubimy się w kolejnych rozdziałach.Niestety, nie można mieć wszystkiego. Ze względu na bardzo prosty język książka zawiera stosunkowo niewiele informacji, ponad absolutne postawy. Dostajemy też trochę niepotrzebnych komentarzy dr Casha, które chociaż umilają czytanie, nie wnoszą nic do lektury. Autor musiał pójść na kompromis pomiędzy łatwością odbioru, a ilością oraz jakością przekazywanych treści, więc na pewno ta pozycja nie wystarczy do zapoznania się z psychologią, ale jako początek i zachęta do dalszej nauki sprawdzi się świetnie."Psychologia dla bystrzaków" jest idealna dla osób ciekawych psychologii, nie wiedzących od czego zacząć. Książka dalej możliwość poznania podstaw wielu działów tej nauki, co pozwala wybrać ten interesujący nas najbardziej. Osoby, które miały wcześniej kontakt z innymi pozycjami na ten temat, raczej nie dowiedzą się wielu nowych rzeczy, choć humor, dodatki i lekkość z jaką czyta się ten tytuł sprawia, że jest odpowiedni dla każdego. Po lekturze warto sięgnąć po bardziej naukowe, specjalistyczne książki, - autor wymienia kilka tytułów w tekście - żeby dogłębniej poznać wybrane zagadnienia i kontynuować swoją przygodę z psychologią.


my-paper-paradise.blogspot.com Atom 2014-08-31