"Joga dla bystrzaków" -- recenzje:
Te z pozoru niewinnie wyglądające ćwiczenia potrafią nieźle wykończyć. Co jest największym paradoksem - wykończyć fizycznie, a odprężyć psychicznie. Joga to nie tylko zwykła gimnastyka dla utrzymania kondycji. Joga ma tak głęboko zakorzenioną tradycję wywodzącą się z Indii, że właściwie można traktować ją jako styl życia. Żadne inne czynności fizyczne nie wniosą tyle dobrego dla naszego ciała i jednocześnie duszy, co joga. Istnieją pozycje, wskazane na konkretne dolegliwości, dla kobiet, mężczyzn, ciężarnych czy osób starszych. Jeśli ktoś jest uprzedzony do jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych, bo pamięta nieprzyjemne zajęcia z wychowania fizycznego i stres, że nie wykonuje się czegoś tak sprawnie i szybko jak pozostali w grupie, to może odetchnąć z ulgą. Joga skupia się na jakości wykonanego ćwiczenia czyli tzw. pozycji ale zawsze według osobistych możliwości jogina czy joginki, bo tak właśnie mówi się o osobach praktykujących jogę. Dzięki temu można uzyskać całkowite odprężenie, oczyścić się ze wszystkich stresów i nabrać sił psychicznych na najbliższe dni.

Książka „Joga dla bystrzaków” to kolejna książka z serii popularnych poradników i podręczników. Jest świetna zarówno dla osób zaznajomionych już z techniką jogi, ale nadaje się też idealnie dla osób chcących dopiero zacząć swoją przygodę z jogą. Ja należałam do tej drugiej grupy i już pierwsze strony zachęciły mnie do praktyki. Ten poradnik przedstawia wszystko, o czym powinno się wiedzieć, ćwicząc jogę. Warto zapoznać się z krótką historią i tradycją, żeby lepiej zrozumieć całą ideę, ale bez obaw- jest ona opisana bardzo zwięźle i sensownie, nie ma mowy o nudzie. Oprócz takich podstawowych informacji znajdziemy też praktyczną wiedzę przydatną przed pierwszymi ćwiczeniami- m.in. jak się ubrać, co często jest wielkim problemem zwłaszcza, jeśli chodzi o panie. Już na samym początku książki umieszczony został mini przewodnik po niej, czyli oznaczenia pomagające łatwo odnaleźć informacje ważne, mniej ważne, te obowiązkowe i ciekawostki. Dzięki temu nie trzeba czytać całej książki za jednym zamachem, a daje to możliwość sięgnięcia do niej, kiedy tylko zechcemy, np. by przypomnieć sobie konkretną pozycję, albo odnaleźć informacje o medytacjach.

„Joga dla bystrzaków” to idealny przewodnik po całej sztuce jogi, bo tak można nazwać ćwiczenia fizyczne połączone z medytacjami dla ducha wraz z głęboką tradycją. Książka napisana jest ciekawie i przystępnie, a jej przejrzysty podział specjalnie oznakowany nie pozwala się pogubić. Mogę ją szczerze polecić wszystkim, którzy chcą się przekonać do jogi, a swój egzemplarz będę pożyczała przyjaciołom.

dlaLejdis.pl Katarzyna Picz, 2013-07-24