Facebook
ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

 

Aktualności

Nie bądź nieśmiały, niech Twoje ciało mówi z Tobą! Mądrze! Masz dwoje oczu, dwoje uszu i jedne usta - używaj ich w tej kolejności, a dowiesz się więcej niż Ci się wydaje.

Masz dwoje uszu, dwoje oczu i jedne usta i używaj ich właśnie stosownie do tych liczb. Skupiając się bardziej na obserwowaniu niż na mówieniu, zdobędziesz cenne informacje, które będziesz mógł wykorzystać, gdy zajdzie taka potrzeba.

    Kiedy słuchasz swojego rozmówcy, obdarzasz go całkowitą uwagą. Potwierdź, że rozumiesz jego wypowiedź, parafrazując najważniejsze punkty, i staraj się mu nie przerywać. Okaż swoje zaangażowanie, używając mowy ciała (kiwaj głową, gdy chcesz coś potwierdzić, naśladuj ruchy drugiej osoby, żeby zbudować z nią więź, i utrzymuj kontakt wzrokowy, żeby pokazać, że uważnie jej słuchasz).

    Ale pamiętaj, żeby zadawać ... pytania! Nie ma lepszego sposobu na zrozumienie zagadnienia. Mistrzowie komunikacji interesują się tym, co inni mają do powiedzenia. Są zaangażowani w rozmowę i aktywnie w niej uczestniczą. Zadawanie pytań pomaga im zdobyć informacje, wyjaśnić i zweryfikować to, co usłyszeli, upewnić się, że wszystko dobrze rozumieli, i okazać rozmówcy zainteresowanie.

    Zadawanie otwartych pytań, czyli takich, które zaczynają się od słów ,,co", ,,jak", ,,kiedy", ,,kto" i ,,gdzie", pomaga uzyskać więcej informacji niż zadawanie pytań zamkniętych, na które można odpowiedzieć jednym albo kilkoma słowami. Otwarte pytania pomagają poznać szczegóły, natomiast zamknięte są dobre wtedy, gdy chcesz się upewnić, czy dobrze zrozumiałeś rozmówcę, zakończyć dyskusję albo podjąć decyzję.

    Więcej o sztuce komunikacji dowiesz się w książce "Sztuka komunikacji dla bystrzaków"

Okładka książki Sztuka komunikacji dla bystrzaków

Okładka książki Sztuka komunikacji dla bystrzaków

Sztuka komunikacji dla bystrzaków

Autor: Elizabeth Kuhnke